Özgeçmişi

Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, 2001 yılında, kalp hastalarının tedavisinde kansız, ameliyatsız bir yöntem olan ve araştırıcılarının “Kalp Hastalığı için Devrim Niteliğinde Tedavi” diye tanımladıkları  "EECP ile Doğal Bypass Tedavisi" ile ilgili urtdışında yaptığı incelemelerden sonra 2002 yılından bu yana Türkiye'de uygulamaktadır.y

Prof. Dr. Avcı "EECP ile Doğal Bypass" konusunda Türkiye'de en deneyimli doktor olup uluslararası konferanslarda başarılı sonuçlarını sunmaktadır.

Mesleki Özgeçmişi

Prof.Dr. Günsel Şurdum Avcı

Kırmızı Pantolon Kliniği

Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1970 yılında mezun oldu.  Aynı üniversitede iç hastalıkları ve kardiyoloji eğitimleri ve Doçentlik unvanı, 1990 yılında Marmara Üniversitesi’nden Profesörlük unvanı aldı.

1984’den başlayarak 12 yıl süre ile Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu’nda seçimle görev aldı.

 1990 yılında Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Altan Onat ile birlikte başlattığı (TEKHARF “Türkiye’de Erişkinlerde Koroner Kalp Hastalığı ve Risk Faktörleri Sıklığı” çalışması ile ilgili olarak “ROCHE Araştırma Ödülü” verildi.

2016 yılında TASAM (Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi)  tarafından  “Vizyon Sahibi Bilim İnsanı Ödülü”  verildi.

Avrupa Kardiyoloji Derneği Üyesidir. 12 Ekim 2013 de Pekin’de kurulan “Uluslararası EECP Derneği”nin kurucu üyeleri arasındadır.   

Mesleki çalışmalarında genellikle, ilkleri başarmayı, kansız-ameliyatsız yöntemlerin başlatıcısı ve uygulayıcısı olmayı hedefledi.

Londra’da Hammersmith Üniversitesi’nde aldığı 15 aylık eğitimden sonra İstanbul’da ilk ekokardiyografik incelemelerini 1980 yılında İ.Ü. Haseki Kardiyoloji Enstitüsü’nde başlattı.

2001 yılında Amerika’da Pittsburgh Üniversitesi’nde aldığı eğitimden sonra, kalp hastalığı için kansız ve ameliyatsız bir tedavi olan EECP (Doğal Bypass) tedavisini İstanbul’da uygulamaya başladı

Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı hastalarını Teşvikiye’deki Muayenehanesinde görmektedir.

İç hastaları ve kalp hastalıkları dallarında uzmanlaşmış bir doktor olması, hastalarını daha ayrıntılı değerlendirme olanağı sağlamaktadır.

EECP ile Doğal Bypass tedavisi konusunda Türkiye’de en geniş deneyime sahip olan ve uluslararası alanda da takdir edilen bir doktordur.

Koroner kalp hastalarını tedavide, balon-stent ve bypass ameliyatı dışında, EECP ile Doğal Bypass tedavisini de dikkate alarak, üç tedavi seçeneği üzerinden, uygun tedaviye karar verme avantajına sahiptir.

EECP ile Doğal Bypass tedavisi ile16 yılı aşkın süre içinde 600’ün üzerinde hastayı tedavi etmiştir. İyileşme oranı  %90’ın üzerinde olan bu hastaların sonuçlarını,  ulusal ve uluslararası tıp kongrelerinde meslektaşları ile paylaşmaktadır.

EECP ile Doğal Bypass Tedavisi henüz Türkiye’de yaygınlaşmadığından, kalp hastaları için böyle kansız, ameliyatsız ve risksiz ve etkili bir tedavinin de var olduğu konusunda, katıldığı canlı TV programları ve makaleler ile halkımızı aydınlatmaktadır.

Prof. Avcı, mesleğini severek ve özveri ile uygulamaktadır. Kırmızı Pantolon Kliniğine kayıtlı hastalar, beklenmedik ve acil durumlarda, her an, özel telefonundan Prof.Dr. Avcı’ya ulaşabilir ve yardım alabilirler.

Mesleki Ödüller ve Yayınlar

Yurtiçi ve yurt dışı, 100′ün üzerinde yayın.

Roche Araştırma ödülü ( TEKHARF “Türkiye’de Erişkinlerde Koroner Kalp Hastalığı ve Risk Faktörleri Sıklığı” çalışması için) Yurtiçi ve yurt dışı, 100′e yakın yayın.

TASAM (Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi) 2016 “Stratejik Vizyon Sahibi Bilim İnsanı Ödülü” 20 Nisan 2016

Resim1

Katıldığı Konferanslar

Yılda 3- 5 kez, ulusal ve uluslararası mesleki kongre ve sempozyuma, birçok kez bildiri ile olmak üzere katılım.

31 – EECP:  A Unique Option for Atherosclerotic  Cardiac and Vascular Diseases

ACC-ECS Conference, Dubai, October 20-22, 2017
Satellite Conference of VSK Medical Ltd  on EECP
(EECP: Aterosklerotik Kalp ve Damar Hastalığı için Eşsiz Seçenek.
Amerikan Kardiyoloji Koleji ve Birleşik Arap Emirlikleri Kardiyoloji Derneği  Konferansı,
20-22 Ekim, 2017, Dubai. VSK Tıp Şirketi tarafından düzenlenen EECP Satellit Konferansı)

 

Dernek ve Yönetim Kurulu Üyeliği

İstanbul Tabip Odası Üyeliği.
Türk Kardiyoloji Derneği (1983-1995 arası, 12 yıl süre ile Yönetim Kurulu Üyeliği)
Avrupa Kardiyoloji Derneği Üyeliği.
Uluslararası EECP Derneği (IEECPS) Kurucu Üyesi, 12 Elim 2013 Pekin, Çin Halk Cumhuriyeti.

Resim2