Posted by dogalbypass at Şubat 12, 2018 8:17 am Makaleler
Koroner Kalp Hastalığı Tedavisi
Koroner Kalp Hastalığı Tedavisi

Koroner kalp hastalığı, kalbi besleyen damarlar olan koroner damarların daralması veya tıkanması sonucu ortaya çıkan, kalp krizlerine, kalp yetersizliğine ve ani ölümlere yol açan kalp hastalığı türüdür.
Damar sertliğinin yol açtığı bu hastalıkta, hastalığın hangi evrede bulunduğuna ve ağırlık derecesine göre aşağıdaki yöntemlerle tedavi mümkündür.

1. İlaçlarla tedavi,
2. Kanlı girişimsel yöntemlerle tedavi (balon-stent uygulaması ve bypass ameliyatı)
3. Kansız doğal tedavi (EECP ile Doğal Bypass)

1 – İlaçlarla Koroner Kalp Hastalığı Tedavisi:

Koroner kalp hastalığının gizli döneminden en ilerlemiş dönemine kadar her evresinde kullanılır. Gizli döneminde, yani henüz hastalığın ortaya çıkmadığı ama risklerin olduğu döneminde yalnızca bu risklere yönelik ilaçlar kullanılır. Örneğin, şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, kolesterol yüksekliği ilaçları. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde de genellikle bu ilaçlara devam edilir. Ek olarak, damar genişletici, kan sulandırıcı ve kalp yetersizliği için gerekli ilaçları da kullanmak gerekebilir.

2 – Kanlı Girişimsel Yöntemlerle Koroner Kalp Hastalığı Tedavisi:

Bu tedaviler kalp damarlarındaki darlık noktalarına odaklı tedavilerdir. BALON – STENT TEDAVİSİ ile koroner damarlardaki darlık ya da darlıklar genişletilir. BYPASS AMELİYATI ile yeni damar yolları oluşturulur. Böylece, damarlardaki darlıklar nedeni ile kan akımı azalan bölgelere kan akımı sağlanır. Bu tedaviler ile hasta bir süre rahat eder. Fakat, kısa veya uzun bir süre sonra, yeniden darlıklar oluşunca, yeniden yakınmalar başlar. Ayrıca bu tedavilerin uygulanabilmesi için, hastanın damar yapısının uygun olması gerekir. Örneğin, damarları ince olan ve damarlarI boyunca çok yaygın darlıkları olan hastaların bu yöntemlerle tedavisi mümkün değildir.

3 – Kansız Doğal Tedavi: EECP ile DOĞAL BYPASS TEDAVİSİ

olarak tanımlanan bu tedavi, hem korunma ve hem de tedavi sağlayan bir yöntemdir. Damar sertliğine karşı damarları koruyucu etkisi ile hastalığın ilerlemesini yavaşlatır. Kalbin damar ağını zenginleştirerek doğal bypasslar oluşturur. Böylece, damar darlıkları ile kan akımı azalan bölgelerde kanlanmayı düzeltir. Hastanın yakınmaları kaybolur. Ayrıca, balon stent ve bypass ameliyatı ile tedavi edilemeyecek durumda olan ağır hastalara da tedavi olanağı sağlar. Kalp krizleri geçirmiş ve kalp yetersizliği başlamış hastaların da bu yöntem ile yakınmalarından kurtulması ve aktif yaşama dönmesi mümkündür.
Bu tedavi yöntemlerinden girişimsel yöntemlerin ve doğal yöntemin ardı sıra uygulanması, koroner kalp hastasına daha tam bir tedavi ve daha kaliteli bir yaşam sağlar.
Özellikle EECP ile Doğal Bypass Tedavisi, hastalığın erken dönemlerinde uygulanmalıdır. Böylece, hastalığın ilerlemesi, yeniden ciddi darlıkların ortaya çıkışı, yeniden stent ve bypass ameliyatı gereği azaltılabilir. Sık doktor kontrolu, sık tetkik gereği, sık hastane yatışları önlenir. Hastaya daha kaliteli bir yaşam sağlanmış olur.
Ne yazık ki EECP ile Doğal Bypass Tedavi olanağı ülkemizde henüz çok az merkezde bulunduğundan, bu tedavi olanağı olmayan merkezlerde, yalnızca ilaçlar ve girişimsel tedavilerle tedavi hizmeti sunulabilmektedir. Bu tedavilerle rahatlatılamayan hastalar ise, yakınmaları ile yaşamak zorunda kalmaktalar. EECP ile Doğal Bypass Tedavisinin ülkemizde yaygınlaşması, bu ümitsiz sanılan birçok hastaya da çare olacaktır.

Bu tedaviler ile ilgili daha ayrıntılı bilgi Koroner kalp hastalığı bölümünden edinilebilir.