EECP Tedavisi Uygulayan Hastaneler EECP Tedavisi Uygulayan Hastaneler ile ilgili bilgi vermeden önce Türkiye’de EECP tedavisinin geçmişi ile ilgili bilgiler verelim.

EECP Tedavisi, diğer bir tanımlama ile Doğal Bypass Tedavisi, yaklaşık 40 yıl kadar önce geliştirilmiş ve 1995 yılında Amerika’da FDA onayı almış bir tedavidir.

Türkiye’de EECP tedavisi 17 yıldır uygulanmaktadır. Önceleri bu tedaviyi uygulayan merkezler 1 ya da 2  iken, son yıllarda tedavinin faydalarının anlaşılmasıyla birlikte  EECP tedavisi uygulayan merkezler  artmaya başlamıştır.

Dünya genelinde birçok EECP Tedavi Merkezinde yıllardır uygulanan EECP tedavisinin ülkemizde ancak yaygınlaşmaya başlamasının sebebi koroner kalp hastalığı tedavisinde uygulanan, balon-stent ve bypass ameliyatı ile tedavi yöntemlerinin ülkemizde de yer etmiş olması, ünlü kardiyoloji merkezlerinin bu tedavileri uygulayabilmek için büyük yatırım yapmaları ve sonunda da kalp hastalarına bu yöntemlerle hizmet vermeyi tercih etmeleridir.

Doğal Bypass Tedavisi Uygulayan Merkezler

Günümüzde, Türkiye’de EECP Tedavisi uygulayan merkez sayısı, 10 dan az olup İstanbul’da 3, Ankara’da 1, İzmirde 2, Kocaeli’nde 1, Gazientep’te 1 merkezde Doğal Bypass tedavisi uygulanan hastane ya da klinik bulunduğu tahmin edilmektedir.

Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, 2001 yılında  Memorial Hastanesi’nde EECP Tedavisi uygulamalarına başlamıştır.  16 yılı aşkın süredir, ağır hastaları bu hastanede, ağır durumda olmayan hastaları, Teşvikiye-Nişantaşı’ndaki Kırmızı Pantolon Kliniği’nde tedavi etmektedir.

Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı, muayene ettiği koroner kalp hastalarının, balon-stent, bypass ameliyatı ve EECP Tedavisi’nden hangisine uygun olduğuna karar vermektedir.  Balon-stent, bypass ameliyatına uygun gördüklerini, bu konuda deneyimli uzmanlara yönlendirmektedir.  Küçük damar hastalığı, yaygın damar hastalığı olanlar ile bypass ameliyatı ve balon-stent uygulamalarından sonra yeniden damarları daralmış olanlara EECP tedavisi uygulamaktadır. Kalp yetersizliği olan hastaları,  EECP yöntemi ile tedavi etmektedir.

EECP Tedavisi yani Doğal Bypass Tedavisi kansız, ameliyatsız ve risksiz bir tedavidir. Hem hastanın yaşam kalitesini yükseltmekte, hem de hastanın ve devletin sağlık harcamalarında ciddi tasarruf sağlamaktadır. Böylesine yararlı olan  EECP Tedavisinin Türkiye’de yaygınlaşması ve bir çok ilimizde, yeni EECP tedavi merkezleri açılması için  Prof. Dr. Günsel Şurdum Avcı  büyük çaba göstermekte, tıp kongrelerinde doktor meslektaşlarını, canlı TV programları ve basın bültenleri ile halkımızı aydınlatmaktadır.

EECP Tedavisi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.