Posted by dogalbypass at Ocak 12, 2018 7:11 am Makaleler

Bypass AmeliyatıBu makalemizde sizlere bypass ameliyatı hakkında bilgiler verecek ve EECP tedavisinin bypass ameliyatı olmuş hastalara ne gibi faydaları olduğunu açıklayacağız.

Doğal Bypass Tedavisi nedir, ne yararları vardır?

Doğal Bypass tedavisi, vücudun belden aşağısını, kalp ritmi ile uyumlu olarak sıkıştırıp gevşeterek, ritmik masaj şeklinde uygulanan bir tedavidir. Bu kansız, ameliyatsız tedavi, vücutta kan dolaşımını canlandırmakta, organların daha iyi kanlanmasını ve dolayısı ile işlevini daha iyi görmesini sağlamaktadır. Günde 1-2 saatten 35- 40 saat kadar uygulandığında, damarları genişletmekte, ince kılcal damar ağını zenginleştirmektedir. Tıp dilinde “kollateral damarlar” denen bu ince damarlar, büyük damarlar arasında köprüler oluşturmaktadır. “Doğal Bypas” olarak tanımlanan bu zenginleşen ince damar ağı, çok olumlu bir gelişmedir. Zira, bir damardaki darlık nedeni ile yeterli kan alamayan bir bölgeye, bu köprü damarlar yolu ile, darlık olmayan damarlardan kan gelişi sağlanmaktadır.

Doğal bypass tedavisinin bir başka çok yararlı etkisi de damarları damar sertliğine karşı korumasıdır. Bu etki sayesinde, damarlarda damar sertliğine bağlı daralmaları önlemekte, geciktirmektedir. Böylelikle, kalp ile ilgili olarak, koroner kalp hastalığı, kalp krizi, kalp yetersizliği risklerini azaltmaktadır. Sık hastaneye başvurmak, sık anjiyo olmak, tekrar tekrar stent takılmasına ya da bypass ameliyatına gereksinimleri azaltmaktadır.

Doğal bypass tedavisi yalnız kalp damarlarını değil, vücutta tüm organların damarlarını ve ince damar ağını genişletmekte ve damar sertliğine karşı korumaktadır.  Bu etkisi ile koroner kalp hastalığı dışında, unutkanlık, Alzheimer, felç sonu gelişen sakatlık, ayak damarlarının darlığı ve cinsel iktidarsızlıkta da yararlı olan bir tedavidir.

Bypass Ameliyatı nedir?

Kalbi besleyen koroner damarlarda ciddi darlıkların varlığında, yeni damar yolları ile koroner damarlardaki darlıklar atlanarak (bypass edilerek),  darlık ilerisine kan akımı sağlayan ameliyat şeklidir. Böylece, darlıklar nedeni ile yeterli kan alamayan bölgelere, bu yeni damarlar yolları ile kan akımı sağlanır.

Bypass ameliyatının yapılabilmesi için, koroner damarların çapları çok küçük (< 2mm) olmamalı ve damar sertliği, koroner damarların uç dallarına kadar yayılmış olmamalıdır.

Bypass ameliyatı, büyük bir ameliyattır. Ustalaşmış ellerde ve risksiz hastalarda kalp krizi, ciddi kalp ritmi bozukluğu, kalp ve akciğer yetersizliği, felç, kanama, ölüm gibi önemli komplikasyonlar seyrek görülür.

Fakat bypass ameliyatı usta cerrahlarca başarı ile uygulansa da, bazen hastaya ve kalp damarlarına bağlı nedenlerle beklenen iyi sonuç elde edilememektedir. Özellikle, şeker hastaları ve kadın kalp hastalarında görüldüğü gibi,  kalp damarları ince olanlarda, bazen ameliyattan 3-4 ay gibi kısa süre sonra kalp damarlarında yeniden daralma ve tam tıkanmalar ile hastalık yeniden ortaya çıkmakta hatta ameliyat öncesine göre daha kötü bir durum gelişmektedir.

Bypass ameliyatı koroner kalp hastalığında bir süre için iyilik sağlayan bir çözümdür.

Bu süre bazı hastalarda 3-4 ay gibi çok kısa olabilir. Zira, damarlarda darlığa yol açan damar sertliği (ateroskleroz) kronik ve ilerleyici bir hastalıktır. Özellikle kan basıncı yüksekliği, kolesterol yüksekliği, şişmanlık, hareketsizlik, sigara kullanma, ailesel yatkınlık gibi damar sertliği risklerini yoğun taşıyanlarda, şeker hastalarında ve kadın koroner kalp hastalarında kısa süre sonra koroner damarlardaki daralma ya da tıkanmalarla hastalığın tekrarı sık görülür.

Bypass Ameliyatı Olmuş Hastaya, Doğal Bypass Ameliyatı Ne Yarar Sağlar ?

Doğal bypass tedavisi, damarları genişletici, damarları damar sertliğinden koruyucu ve  damar ağını zenginleştirerek doğal bypasslar oluşturucu etkisi ile, bypass ameliyatından elde edilen iyiliğin daha uzun süreli olmasını sağlar.

Özellikle, damar sertliği risklerini taşıtan, şeker hastalığı olan ve kadın koroner kalp hastalarında, bypass ameliyatından 2-3 ay geçtikten sonra ve henüz hastalık belirtileri yeniden otaya çıkmamışken, 35 saatlik EECP tedavi kürü uygulanmalıdır.

Bypass ameliyatından sonra damarları yeniden daralmış ve hastalık belirtileri ile yaşam kalitesi bozulmuş hastalar için ise yegane tedavi şansı Doğal Bypass tedavisidir.

Keza, bypass ameliyatından sonra geçirdiği kalp krizleri ile kalbinin kasılma güzü azalmış ve kalp yetersizliği başlamış hastalarda da Doğal Bypass tedavisi, hastaları yeniden aktif ve yakınmasız yaşama döndürecek yegane tedavi seçeneğidir.

Bypass Ameliyatı sonrası EECP Tedavisine devam eden hastaların görüşlerini okumak için “Hasta Görüşleri” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Summary
Bypass Ameliyatı Olmuş Hastalarda Doğal Bypass Tedavisi
Article Name
Bypass Ameliyatı Olmuş Hastalarda Doğal Bypass Tedavisi
Description
Bu makalemizde sizlere bypass ameliyatı hakkında bilgiler verecek ve EECP tedavisinin bypass ameliyatı olmuş hastalara ne gibi faydaları olduğunu açıklayacağız.
Prof.Dr. Günsel Şurdum Avcı
Doğal Bypass Kırmızı Pantolon Kliniği
Doğal Bypass Kırmızı Pantolon Kliniği
Publisher Logo

Tags: